Médiá po leteckej nehode v Kolumbii špekulujú o nedostatku paliva

Vyšetrovatelia zatiaľ neurobili žiadne oficiálne vyhlásenie k príčine pondelkové leteckej havárie v Kolumbii, pri ktorej zahynulo 71 ľudí. Médiá s odvolaním na svoje zdroje a letecké expertmi ale stále častejšie špekulujú o možnom nedostatku paliva. Brazílsky denník Globo dnes zverejnil prepis záznamu zrejme posledného rozhovoru posádky s letovým dispečerom. Pilot v ňom hlási totálnej výpadok elektroniky a kvôli nedostatku paliva volá o pomoc.

V Jedenásťminútová nahrávke pilot najprv žiada o možnosť pristáť, pretože lietadlo nemá pohonné hmoty. Riadiaca veža odpovedá, že kvôli inému stroju je nutné počkať. V deviatej minúte pilot zúfalým hlasom znovu informuje o kritickej situácii.Hovorí o totálnom kolapse stroje a elektrických prístrojov a o nedostatku paliva. Dostane povolenie pristáť a riadiaca veža si ešte vyžiada informácie o letovej výške. Potom už pilot nekomunikuje.

K teóriu o nedostatku paliva prispieva aj fakt, že zrútený lietadlo Avro RJ85 mal dolet 2965 kilometrov, čo je aj vzdialenosť naplánovaného tragického letu medzi bolívijským Santa Cruz a kolumbijským Medellin. Stroj sa zrútil južne od Medellin, nehodu prežilo šesť ľudí.

“Nemôžeme nič vylúčiť. Vyšetrovanie pokračuje a my čakáme na výsledky,” citovala agentúra AP vyslúžilého generála bolívijského letectva Gustava Vargasa, ktorý stojí na čele aeroliniek Lami.Práve stroj tejto spoločnosti sa v noci na utorok v hornatej oblasti strednej Kolumbia zrútil.

Server listu Globo s odvolaním na Vargasa napísal, že pilot mal v letovom pláne tankovanie v bolívijskom meste Cobija, poprípade v kolumbijskej metropole Bogote, ale neurobil tak. Vargas sa domnieva, že pilot netankoval, pretože to zrejme nepotreboval. Dodal, že aerolinky rovnakú cestu podnikli už dvakrát. Neoznámil však, či lietadlo malo medzipristátie kvôli tankovanie.

doletový možnosti stroja si podľa dlhoročného poradcu amerických leteckých úradov Hansa Webera zaslúži dôkladné preverenie.Pripomenul, že letecká vzdialenosť medzi miestom štartu a pristátia sa obvykle stanovuje podľa najkratšej trasy, hoci piloti málokedy kvôli turbulenciám a rôznym zmenám kurzu letí priamo. Dodal, že sa vzhľadom k doletu lietadla obáva toho, či piloti nešli vo výpočtoch príliš na hranu možností.

Mnohí leteckí odborníci tvrdia, že nehody spôsobené nedostatkom paliva sú výnimočné. Server Globo ale napísal, že v čase príletu tragického letu sa k letisku v Medellíne približovala celkom štyri lietadlá. Prvý z nich podľa nemenovaného predstaviteľa kolumbijského úradu pre civilné letectvo dostalo prednosť, pretože hlásilo nedostatok paliva.Potom rokov spoločnosti Lami riadiace veži oznámil, že má rovnaký problém.

O nedostatku paliva hovorila podľa médií tiež letuška Ximena Suárezová, ktorá je jednou z dvoch preživších členov posádky. Tá vypovedala, že svetlá v lietadle vypadla zhruba minútu pred nárazom do krajiny.

Médiá sa tiež zmieňujú o výpovediach záchranárov, ktorí na možný nedostatok paliva takisto poukázali vzhľadom na to, že trosky stroja sa nevznietili.Denník Daily Mirror pritom v utorok uviedol, že pilot palivo pred nehodou vypúšťal, aby sa vyhol explózii a vznieteniu po náraze.

Vyšetrovatelia špekulácie o nedostatku paliva nijako nekomentujú, potvrdili však, že aj touto hypotézou sa budú pri objasňovaní zaoberať. Úrady aj vyšetrovatelia tiež uvádzajú, že pilot pred haváriou hlásil problémy s elektrinou.

Sedemnásť rokov starý štvormotorový hornoplošník strednej veľkosti British Aerospace 146 vo verzii Avro RJ85 podľa bolívijského úradu pre civilné letectvo technicky prešiel pred štartom kontrolou, ktorá žiadne problémy neodhalila.